Naisten superpesiksen jatkosarjaa pelataan tiiviillä tahdilla. Kaksi ensimmäistä jatkosarjan peliään voittanut Manse PP kohtaa kotikentällään Kaupissa seuraavaksi Oulun Lipottaret torstai-iltana.
Tiistaina Keisarinnat teki pitkän, mutta voitokkaan bussimatkan Kempeleeseen. Kun sunnuntaina ohjelmassa odottaa jo tiukka kärkiottelu Lapualla, torstain Lipottaret-ottelussa kokoonpanoon tehdään pieniä muutoksia kuorman tasaamiseksi.
”Kun pelejä on niin paljon, niin kokoonpanoa muutetaan pikkuisen. Ulkopeli muuttuu vähän, että saadaan kuormaa pois pelaajilta. Tietysti haluamme voittaa ja se on tärkeää, että saadaan pisteet, koska kärkipää on niin tiukka”, Manse PP:n Ida Lähde kertoo.
Sarjanousija Lipottaret on tullut naisten superpesikseen ennakkoluulottomasti ja joukkue lunasti paikan ylempään jatkosarjaan, mutta viime aikoina oululaisilla on ollut vaikeampaa: se on kärsinyt seitsemän tappiota putkeen. Nuoren ja lahjakkaan Oulun joukkueen kanssa on kuitenkin oltava tarkkana.
”Kyllähän Oulu sisäpelin kautta pelaa, siinä on heidän vahvuutensa. Lipottaret on hyvä lyöntiporukka, jos sille päälle sattuu. Täytyy vaan pitää huoli, ettei päästä hyviä lyöjiä lyömään läpi. On tärkeää, että saadaan pidettyä pallo kentällä. Sillä pitäisi päästä pitkälle”, Lähde arvioi.
Ulkopeli Manse PP:lla on ollut hyvää läpi kauden, mutta viime aikoina myös sisäpeli on ollut aiempaa pirteämpää. Juoksuja on syntynyt usean pelaajan mailasta.
”Tosi moni on onnistunut siinä. Ei tarvitse nojata vain muutamaan lyöjään, vaan moni pystyy lyömään juoksuja. Se on ollut tärkeää näissä peleissä ja tuottaa varmasti pidemmälläkin aikavälillä”, arvioi Ida.
Manse PP – Lipottaret to 3.8. klo 18
Kaupin pesäpallostadion, Tampere