Ylivieskan Kuula – Manse PP 0-2 (3-7, 1-7)
Manse PP:n miesten joukkue ei jättänyt sunnuntaina Suvannon hiekkatekonurmella mitään sattuman varaan. Keisarit pisti kotijoukkue Ylivieskan Kuulan halki, poikki ja pinoon selvin numeroin, ja hyppäsi kotimatkalle kolme sarjapistettä rikkaampana.
Kun ykköspesiskauden aiemmassa kolmessa ottelussa Keisarit oli saanut yhteensä 12 juoksua, nyt niitä syntyi molemmilla jaksoilla seitsemän. Tämä lyhentää varmasti kummasti pitkää kotimatkaa.
”Nyt oli kauden ensimmäinen peli, jossa päästiin vähän pyörittämään tilannetta. Jokeritkin pääsivät lyömään enemmän ja saatiin numeromiehillekin kotiutustilanteita. Peli rullasi ja pystyi vähän muutakin kuin koettaa väkisin saada sitä yhtä tilannetta. Olen tyytyväinen, että saatiin hommaa nyt auki”, Mansen pelinjohtaja Mika Kulmala näki.
Hän halusi lähettää myös viime vuoden tapaan erikoisterveiset matkan varrelle.
”Täytyy kiittää taas kovasti Karhulahden ja Kauppisen perheitä, että saatiin Halsualla hyvät aamuharjoitukset ja ruoat. Pitkä päivä tänne tultiin ja vähän se alussa näkyi pienenä löysyytenä, eikä homma ollut ihan terävää. Parani kuitenkin koko ajan”, Kume sanoi.
Manse ratkaisi ensimmäisen jakson kolmannessa vuoroparissa, jossa se iski viisi juoksua ja katkaisi Kuulan pyristelyn.
Toisen jakson lopullinen ratkaisu nähtiin niin ikään kolmannessa vuorossa, kun Jukka Tuomisto löi kakkosluukusta läpi kunnarin ja kahden tavallisen juoksun arvoisesti. Kunniajuoksun kiertäminen oli Jukille erityinen hetki.
”Kerrankin sain kunnarin lyötyä! Yksitoista vuotta olen ykköstä ja superia pelannut ja ei ole aiemmin kunnarin kunnaria. Onhan se ihan hauska saavutus sinänsä”, hän naureskeli.
Muutenkin Tuomiston vire oli mailan varressa vahva, kärkilyöntisaldokin oli 10/12. Hänet palkittiin Keisarien parhaana.
Myös jokeriosastolta kolisi Ylivieskassa, sillä Petteri Kortelaiselle murjoi neljä ja Tommi Malinen kolme juoksua. Salmiakkipaitojen yhteistyö toimi niinki, että yhden Token lyömistä toi Köli!
”Alku oli vähän nihkeä ja hieman piti viritellä henkeä päälle. Vastustajan avustuksellakin saatiin hieman peliä käyntiin, mutta nyt saatiin oikeille pelaajille oikeita tilanteita ja sitä kautta joukkueen omaa peliä eteenpäin. Voitto on mahtava. Alkukausi oli nihkeä, mutta nyt uskon, että juna lähtee oikeaan suuntaan”, arvioi Jukka Tuomisto.
Ylivieskan leiristä ei suotta lähdetty tulosta selittelemään.
”Parempi joukkue voitti. Tiedossa oli, että vastassa on sarjan ennakkosuosikki. Edelleen olen sitä mieltä, että jos ei 24 ottelun runkosarjan jälkeen Manse ole ykkönen, niin jotakin on mennyt vikaan. Haastamaan lähdettiin, mutta nyt annettiin ulkona omilla hölmöilyllä ja räpylävirheillä eteen, ja se ei tällaista porukkaa vastaan kestä”, Kuulan pelinjohtaja Erno Hautamäki sanoi.
Manse PP -nimisen ykköspesisjunan seuraavat kolme pysäkkiä ovat taas kotoisassa Kaupissa. Niistä ensimmäisenä on viikon päästä sunnuntaina kuopiolaista Puijon Pesistä vastaan, jonka kanssa Keisarit väänsi viime syksynä tiukan ja tunteikkaan välieräsarjan.

