Manse PP:n ja Pesä Ysien neljäs runkosarja kohtaaminen ei tarjonnut yllätyksiä tiistai-illan kamppailussa. Manse PP määräsi läpi illan ottelun tahdin ja marssi menojaan kolmeen sarjapisteeseen. Näin päättyivät myös Pesä Ysien haaveet pudotuspelipaikasta. Manse PP voitti ottelun selvin lukemin 0-2 (0-9, 0-12).
Manse lähti otteluun hyökkäämään ja avaava lyöntivuoro tuottikin heti pari juoksua. Näiden lyöjinä kunnostautuivat kapteeni Emma Sallinen ja paluun Lappeenrantaan tehnyt tuore Manse PP vahvistus Elina Väre. Toinen lyöntivuorokin tuotti yhden juoksun, Henna Suomisen kotiuttaessa Miia Puolakan. Kolmannessa päästiinkin sitten jo rallien makuun kun lisäjuoksuja Mansen sarakkeeseen kertyi peräti 6 kappaletta. Näistä tähtihetkenä ilman muuta nuoren Aurora Frantsilan kunnari. Pesä Ysit sai jaksolla kaksi kolmostilannetta, ja näistä kotiutusyritykset, mutta Mansen ulkokenttä hoiti tilanteet mallikkaasti.
Toiselle jaksolle mitään ei muuttunut, Manse korkeintaan lisäsi kierroksia, vaikkakin ensimmäinen vuoropari tasattiin 0-0 lukemissa. Toiseen vuoropariin Manse löysi taas kotiutustehoja ja meni menojaan. Jakson avauspinnasta vastasi jälleen kapteeni Emma Sallinen, jota säestämään tulivat nuoret Aurora Frantsila ja Sara-Ella Kemppainen. Kolmannessa vuoroparissa Manse pystyi takomaan peräti 9 juoksua taululle. Onnistumisia tuli jälleen laajalla rintamalla ja vuoroparin huippuhetkenä oli tällä kertaa Virpi Hukan kunnari.
Mansen naiset onnistuivat tiistai-iltana joukolla, mutta muutama nimi nousi tilastoissa esiin. Virpi Hukan tilastovoitot alkavat näyttää todellisilta ja tiistaina niihin saatiin hyvää vartta. Hukan tehot olivat 1+3/6 ja 15 kärkilyöntiä. Myös Aurora Frantsila tehtaili komeat 1+4/1 tehot. Etenemishommissa Hukan lisäksi Henna Peltokangas toi 4 juoksua ja Kirsi Ala-Lipasti 3.
Manse PP nousi voiton myötä, ainakin hetkellisesti, naisten Superpesiksen kärkipaikalle. 19 ottelussa on kertynyt 17 voittoa ja 49 pistettä. Jyväskylän Kirittäret on kerännyt pisteen vähemmän, mutta otteluita sillä on myöskin 2 vähemmän. Porin Pesäkarhut on sarjassa kolmantena ja pisteitä on porilaisilla kasassa 45.
Mansen Runkosarja päättyy perjantaina kotiottelulla Jyväskylän Kirittäriä vastaan. Ottelussa on panoksena runkosarjan sijoitukset 1-3, riippuen keskiviikon ottelujen tuloksista.

