Ennakko: Karnevaalit kiihtyvät

Pelaajat ja pelinjohtajat ovat kilvan kehuneet tällä kaudella Kaupin yleisöä eikä suotta, väkeä on riittänyt läpi kauden ja tunnelma on ollut upea. Tänään on kotiyleisöllä kuitenkin taas mahdollisuus ylittää itsensä, kun panokset ovat korkealla ja pelit vähenevät. Sunnuntain herkkupalana Kaupissa tarjoillaan naisten Superpesiksen toinen välierä Manse PP – Porin Pesäkarhut.

Manse PP johtaa sarjaa 1-0 haettuaan vierasvoiton ottelusarjan avauksesta perjantaina Porissa. Tuo ottelu oli juuri sitä mitä tältä sarjalta saattoi parhaimmillaan odottaa. Kummatkin joukkueet pelasivat tiukkaa ulkopeliä eikä juoksuilla päästy rellestämään. Pori kuitenkin avasi sarjan avausottelussa kikkapankkiaan hieman tamperelaisia enemmän, esitellen ulkopelissä erilaisia kuvionmuutoksia. Näistä osa yllätti Mansen housut kintuissa perjantaina, mutta sisukas tamperelaisryhmä onnistui kuitenkin niistä huolimatta kampeamaan itsensä ottelun voittajaksi. Nähtäväksi jääkin, onko Porilla esittää vielä jotain uutta vai tyhjenikö kikkapankki heti välierien kättelyvaiheessa.

Pelin luonne toki muuttuu, kun välieräsarja pysähtyy Kaupin pesäpallostadionille. Avara kenttä antaa mahdollisuuksia sisäpelijoukkueille enemmän kuin Erku-Areenan kaukalo Porissa. Tämä nähtiin jo joukkueiden runkosarja kohtaamisessa elokuussa. Silloin perjantaina Porissa tehtiin 7 juoksua yhteensä, mutta sunnuntaina Kaupissa juoksuja nähtiin peräti 13 kappaletta. Manse PP onnistui jo Porissa saamaan 17 kolmostilannetta. Jos ja kun Manse PP pystyy tehokkaalla ykköskärjellään tuottamaan tilannetta samaan tahtiin, saa vieraileva porilaisryhmä olla varuillaan.

Joukkueet eivät ennakkokoonpanojen mukaan isoja muutoksia perjantaihin tee. Manse PP lähtee täysin samalla ryhmällä, sanoohan vanha viisauskin, ettei voittavaa kokoonpanoa vaihdeta. Pori taas esittelee nuoren huippulupauksen, Tiia Peltosen jokeripaidassa Roosa Törmäsen paikalla.

Seuraa heitä:
Anna Hemmilä, Manse PP: Hemmilä on nostanut ulkopelisuorittamisensa tasoa talven aikana entisestään ja on tällä hetkellä Manse PP:n sekä koko naisten Superpesiksen johtavia ulkopelaajia. Pelaa isoa tonttia takalukijana sekä uutuutena kakkoskulmassa. Lukee lyöjiä äärimmäisen hyvin ja heittokäsi rankaisee armottomasti.

Susanna Puisto, Pesäkarhut: Puisto onnistui viimeinkin voittamaan runkosarjan lyöjäkuningattaren tittelin viiden kakkostilan jälkeen. Maineensa mukaan ei ole pystynyt aivan pitämään tasoaan ratkaisupaikoissa syksyllä – Jos Pori aikoo Mansen kolme kertaa kaataa, on kapteenin otettava joukkue reppuselkään.

2. Välierä
Manse PP – Pesäkarhut
Kaupin pesäpallostadion
Su 6.9.2020 klo 16.00