Tiistaina Manse PP isännöi Kaupissa Jalasjärven Jalasta, joka on yksi tämän kauden miesten ykköspesiksen nousijoista. Yli satavuotias seura on nyt pitkän historiansa ensimmäistä kertaa mukana miesten ykköspesiksessä.
Jalasjärvi ei ole tamperelaisille ennakolta kovinkaan tuttu, mutta Keisarien riveissä on ainakin yksi pelaaja, jolla on vastustajasta suhteellisen tuoretta kokemusta.
Manse PP:n lyöjäjokeri Juho Ammesmäki kohtasi viime kesänä Jalasjärven kaksi kertaa suomensarjassa Vimpelin kakkosjoukkueen riveissä. Juho löi molemmissa otteluissa kolme juoksua, ensimmäisessä pelissä numero hihassa ja toisessa jokeripaidassa.
”Se on meikäläiselle ihan kohtuullisen tuttu vastustaja. Jalasjärven joukkue koostuu oikeastaan nuorista Koskenkorvan junioreista yli kasvaneista pelaajista ja sitten on yksi vanha konkari (Jouni Oja-Lipasti). Heillä on nuori ja hyvä joukkue tähän sarjaan. Pitää pelata hyvin, että pisteet jäävät Kauppiin”, Ammesmäki kertoo.
”Amppari” siirtyi Mansen riveihin tälle kaudelle Vimpelistä, jossa hän pelaa yhä edelleen myös A-poikien superpesistä. Ykköspesiksessä Ammesmäen saldo alkukauden seitsemässä ottelussa on 1+7 lyötyä. Se ei tyydytä nuorta miestä.
”Omassa alkukaudessa ei ole kehumisen varaa, ei ole mitenkään loistavasti mennyt. Mutta tästä on suunta vain ylöspäin. Paljon pitää parantaa, että pystyy pelaamaan omalla tasolla”, jokeri sivaltaa itseään.
Jalasjärven alkukausi uudella sarjatasolla on ollut monen siltiin varmasti myönteinen yllätys, ja joukkue käväisi hetkellisesti jopa sarjakärjessä. Kaksi edellistä peliä (Siilinjärvi ja Imatra) ovat tuoneet kuitenkin puhtaat 0-2-tappiot.
”Edellisissä kahdessa pelissä on jäänyt vähän puolittainen peli-ilme päälle, siitä meidän pitää päästä eroon. On lähdettävä pelaamaan vuoropari kerrallaan ja siitä se lähtee pyörimään”, Jalaksen pelinjohtaja Olli-Pekka Sinkkonen kertoo.
Tiistain koitoksesta Manse PP:ta vastaan Jalasjärven viuhkamies odottaa tiukkaa ottelua, kuten ykköspesiksessä tuppaa tänä vuonna olemaan vähän illasta toiseen.
”Nyt on taas kova porukka vastassa, jossa on paljon kokeneita pelaajia. Ulkopelin meillä täytyy pitää. Peräkkäiset onnistumiset sisäpelissä on toinen tärkeä seikka”, Sinkkonen ennakoi.
Keisarit saa siis jälleen kiinnostavan vieraan isännöitäväkseen, ja kasassa on kaikki hyvän ottelun ainekset. Tarjolla on jälleen tärkeät kolme pistettä, jotka Manse PP haluaa tietysti napata ja säilyttää puhtaan kotisaldonsa. Myös Kaupin läheisiä jalkapallokenttiä on nyt varoitettu: nämä mörssärit saattavat lyödä sinne asti!
Manse PP – Jalasjärvi ti 7.6. kello 18.00
Kaupin pesäpallostadion, Tampere
