Ennakko: Keisarinnat kohtaa yhden päävastustajistaan

Naisten superpesiksessä ovat tiistai-iltana jälleen panokset huipussaan, kun Manse PP matkustaa Pesäkarhujen vieraaksi Poriin. Joukkueet ovat tämän hetken sarjataulukossa peräkkäisillä sijoilla (neljäs ja viides), ja kauden ennakkoarvioissakin kumpaakin ryhmää on puntaroitu kärkipään kahinoihin.

”Pori on yksi meidän päävastustaja, pelataan varmasti samoista runkosarjasijoituksista. Tämä on tärkeä peli ja varmasti tasainen vääntö tulee. Pesäkarhut on niitä joukkueita, jotka osaavat pelata erittäin hyvin varsinkin kotonaan”, Mansen pelinjohtaja Jarkko Pokela arvioi.

”Haastetta ja tekemistä riittää. Porilla on muun muassa erittäin kova lyöjäjokeri (Susanna Puisto) ja ihan hyvä ykköskärki.”

Keisarinnojen vahvuus alkukaudella on ollut betoninen ulkopeli. Kahdeksassa ottelussa Manse on päästänyt vaivaiset 13 juoksua eli alle yhden jaksoa kohti. Porin ottelussa ulkopelaamiseen tulee hieman lisää mausteita.

”Ulkopelissä otetaan pari-kolme pelaajaa, joita vastaan tullaan pelaamaan tarkemmin. Perusulkopelistä tullaan hivenen pelaamaan sitä vastustajan mukaan, se hiukan muuttaa kuviota. Pesäkarhut tekee varmasti samoin ja kun Porin kenttä on hidas, niin varmasti ei hirveää juoksujuhlaa tule”; Pokela kertoo.

Manse PP:n alkukauden ottelut ovat olleet kauttaaltaan melko vähäjuoksuisia, tamperelaisten omien lyötyjen juoksujen määrä on toistaiseksi 38. Viime viikon kotiottelussa Seinäjokea vastaan hanat aukesivat vähän vuolaammin.

”Luotto sisäpeliin on ollut kova koko ajan. On ollut vain ajan kysymys, että milloin se loksahtaa paikalleen”, pelinjohtaja sanoo.

”Nyt huilattiin edellinen viikonloppu hyvin ja luulisi, että joukkueella on virtaa ja into piukassa.”

Tulevana perjantaina samaisella Porin kentällä pelataan myös naisten kesän ensimmäinen arvo-ottelu Liitto-Lehdistö. Manse PP:stä mukaan valittiin Jatta Vuorinen Liiton joukkueeseen ja Kirsi Ala-Lipasti Lehdistön riveihin. ”Jaden” ja ”Kiken” ajatuksia tästä voit katsella ja kuulostella Manse PP:n naisten mediatiimin tuottamalta videolta.

 

Pori – Manse PP ti 14.6. kello 18
Porin pesäpallostadion