Anna Ala-Kauhaluoma jatkaa Mansessa

Manse PP on tehnyt 2+1-vuotisen jatkosopimuksen Anna Ala-Kauhaluoman kanssa. Sisäpelissä kotiuttajana ja ulkopelissä linjassa pelaava Ala-Kauhaluoma siirtyi Manse -paitaan kesäksi 2018 eli kuluva kesä on Ala-Kauhaluomalle jo kuudes Mansessa.

Otteluita korkeimmalla sarjatasolla runkosarjassa on kertynyt vyölle 102 ja niissä on syntynyt 5+151 lyötyä ja 63 tuotua juoksua sekä 371 kärkilyöntiä. Tällä kaudella seitsemään peliin Ala-Kauhaluoma on lyönyt yhdeksän juoksua ja tuonut kolme. Kärkilyöntejä on kertynyt 26 kappaletta.

Anna Ala-Kauhaluoma on viihtynyt Tampereella ja Mansessa hyvin.
”Tämä on ollut minun paikkani nuoresta asti. Minun on ollut hyvä olla täällä.”

Pitkän pätkän aikana seura sekä ympäristö ovat kehittyneet.
”Manse on ollut koko ajan minun tukenani, varsinkin kun todella nuorena tänne tulin.”

Alkukausi on ollut vaihteleva. Seitsemän pelatun ottelun jälkeen Manse löytyy sarjataulukon sijalta neljä. Pisteitä naiset ovat keränneet tähän mennessä 13 kappaletta.

”Alkukausi on ollut vaikea. Mutta kun saamme onnistumisia, se tulee vapauttamaan peliä ja homma lähtee varmasti rullaamaan paremmin.”, Ala-Kauhaluoma kertoo.

Mansen pelit jatkuvat Kaupissa jo huomenna torstaina 8.6. kello 18, kun Vaasan Mailattaret saapuvat vierailulle. Hanki lippusi otteluun tästä.