Ennakko: Mestarit kohtaavat Rauman Humppilassa

Manse PP vie naisten superpesistason osaamista näytille Humppilaan, kun se kohtaa Rauman Feran harjoitusottelussa ensi sunnuntaina. Primus motorina ottelutapahtuman järjestelyissä on Humppilan Veikkojen pesäpallojaosto.

”Humppilan kanssa yhteistyömme lähti viime vuonna Tukholmasta, jossa he olivat isolla porukalla katsomassa meidän peliä ja siitä jäi erittäin positiivinen kuva. Tarkoitus oli jo viime kaudella mennä pelaamaan sinne, kun heille tuli uusi tekonurmi, mutta vielä silloin se ei valitettavasti onnistunut ja sitten ajatus jäi kytemään. Haluamme viedä sinne meidän huippupelaajiamme, että Humppilassa kasvaisi innostus entisestään. Tämä on suoraa yhteistyötä siihen liittyen”, Manse PP Edustus ry:n puheenjohtaja Juha ”Upi” Antikainen kertoo.

Oman mausteensa otteluun tietysti tuo se, että kyseessä on Manse PP:lle kevään ensimmäinen ulkona pelattava harjoitusottelu. Tätä hetkeä on Mansen leirissä odotettu. Espanjan-leirillä virettään hionut Keisarinnat saa mittarikseen Rauman Feran, joka on kokenut siirtomarkkinoilla paljon muutoksia. Lähtökohtaisesti paperilla arvioituna raumalaiset ovat heikentyneet, mutta kuten urheilussa aina, totuus nähdään vasta kentällä pelien alkaessa.

Mestaruustason vieraiden saaminen Tampereen ja Turun välissä sijaitsevaan kantahämäläispitäjään saa toivottavasti paikalliset katsojat liikkeelle ja antaa puhtia koko sikäläiselle pesäpallotoiminnalle.

”Ottelun vieminen Humppilaan ja junnutapahtuman rakentaminen tuo toivottavasti motivaatiota lapsille harrastaa ja jatkaa vähän pidemmälle, ja toivottavasti antaa sykähdystä myös sinne alueelle. Pesäpallo on upea laji ja se pystyy yhdistämään paikkakuntaa”, Antikainen muistuttaa.

Harjoitusottelun lipputuotot menevät lyhentämättömänä Humppilan Veikkojen pesisjunioreille.

”Humppila ja Jokioinen ovat meille muutenkin hyviä ja tärkeitä paikkakuntia. Jokioisilta on Mansen B-pojissa kolme junnua, joten sitäkin kautta pelaajapolku on lähtenyt rakentumaan. Alueellinen yhteistyö on tärkeää, ja ymmärrämme, että kaikki saavat siitä hyötyä, eikä aina tarvitse ottaa joltakin jotain”, Upi filosofoi.

Tapahtuma Facebookissa

Manse PP – Rauman Fera
Su 29.4. klo 15.00 Telakone Areena, Humppila