Keisarinnat jatkavat harjoitusotteluitaan sunnuntaiaamuna Pirkkahallissa, kun vastaan saapuu ykköspesistä pelaava yhteistyöseuramme Janakkalan Jana. Ottelu on Mansen viimeinen valmistava ottelu ennen Halli-SM alkuturnausta. Ottelussa Mansen paidassa on mahdollista nähdä lähitulevaisuuden huippupesäpalloilijoita.
Sunnuntaina mennään heti aamusta, sillä ottelu alkaa n. klo 8.45. Mansen naisilla ei ole nyt käynnissä yhteistä leiriviikonloppua, joten reissupelaajat, kuten Henna Peltokangas, Emma Sallinen tai Susanna Alava eivät ole Keisarinnojen kokoonpanossa. Sen sijaan sunnuntaiaamun kamppailussa Mansen ja Räpsän nuorisokaartin ja try-out sopimuksella olevia pelaajia nähdään kantamassa Mansen värejä. Onpahan kokoonpanoon eksynyt yksi ”comebackin” tekijäkin.
Janakkalan Jana on pelannut viime vuodet naisten ykköspesistä. Jana on toiminut Manse PP:n yhteistyöseurana ja sieltä on ollut polku aina Superpesikseen asti. Kirkkaimpina esimerkkeinä nostettakoon Anna Ala-Kauhaluoma sekä Korhosen siskokset Senni ja Sohvi, jotka tosin jatkavat uraansa muualla. Seura voitti 2018 tyttöjen Superpesiksen pronssia. Nykyään Janaa edustaa myös Mansessakin kokeilemassa käynyt lukkari Fanni Kanerva. Täksi kaudeksi joukkueen vetovastuun otti lukkarilegenda, Riku Rantanen.
”Tarkoitus on tässä pelissä antaa noille nuoremmille isompaa vastuuta ja kokeilla, missä meidän try-outit menee. Siitä saadaan kuitenkin sit hyvä valmistava harjoitus ennen halli-SM turnausta.” tiivisti pelinjohtaja Markus Wirzenius sunnuntain agendaa.
Manse PP – Janakkalan Jana
Tampereen Messu- ja Urheilukeskus (Pirkkahalli)
Sunnuntaina 16.2. n. klo 8.45

