Manse PP ulkopeli oli rautaa

Manse PP kohtasi viimeisessä harjoitusottelussaan ennen halli-SM alkuturnausta ykköspesisseura Janakkalan Janan. Sunnuntaiaamuna käydyssä kamppailussa Manse PP oli parempi 2-0 (3-1, 3-0). Koska hallivuoroa oli reilusti pelattiin lisäksi yksi kolmen vuoroparin jakso ja kuuden parin kotiutuslyöntikisa. Lisäjakson vei Manse 1-0 ja kotarit päättyivät tasan 3-3.

Manse PP ulkopeli oli koko harjoitusvuoron ajan pitävää, mutta sisäpelissä virheitä sattui huomattavasti enemmän eikä peräkkäisiä onnistumisia nähty jatkuvasti. Manse PP:n rutiini kuitenkin riitti tekemään enemmän kotiutuspaikkoja ja sitä kautta muutamilla hyvillä lyönneillä tarvittavat pinnat. Ulkopeli taas rullasi pitkin aamua hyvällä tasolla, vaikka monilla paikoilla hieman uusia naamoja nähtiinkin.

”Tälläne aamupeli. Paljon sattui ja tapahtu. Yksittäisiä hyviä valonpilkahduksia, mutta sitten aika rikkonaista, varsinkin tuolla sisäpelipuolella. 2-3 kertaa onnistuttiin yhdellä lyönnillä sössimään koko sisävuoro. Hieman nihkeä sisäpeli, mutta rautainen ulkopeli. Vaikka siellä hieman muutoksia olikin niin se on rautaisen lujaa ja se pysyy kasassa ja antaa mahdollisuuden voittaa vaikka sisäpeli hieman oliskin vähän huonompaa.” summasi pelinjohtaja Wirzenius peliä.

Mansen kokoonpanossa ulkopeli yhdeksikössä nähtiin nuorisokaartia ja try-out pelaajia. Vilja Ahola, Aurora Frantsila ja Miia Puolakka olivat ensi kertaa Mansen paidassa ulkopelissä.

”Nuoret pelasivat hienosti, varsinkin Aurora jäi tuosta kotarista mieleen.” kehaisi Markus vielä nuorisoa.

Muita vielä harvemmin nähtyjä pelaajia kokoonpanossa olivat siepparin tontilla erinomaisen pelin pelannut Sini Mäkelä sekä tuuraajana Räpsästä saapunut vanha tuttu Stina Parantainen. (Stigi pelasi Mansessa kausilla 2015-16)

”Ihan hyvältä tuntui pelata. Oli hauska päästä pelaamaan. Ja varsinkin kun viime vuonna pelasin Janakkalassa, niin paljon oli tuttuja ihmisiä.” kommentoi Stigi ”comeback” esiintymistään.

”Siellä tuli onnistumisia ja epäonnistumisia. Kyllä sen huomaa, että pallo on pyöreä molemmilla puolilla.” summasi Stina Mansen esiintymistä.

Omaan peliinsä Stigi oli tyytyväinen vaikka heikkojakin hetkiä mahtui.

”Siellä tuli aivokuolemia, mutta tuli myös onnistumisia. Olen ihan tyytyväinen tän päivän suorituksiin.”

Markus Wirzeniuksen ja Stina Parantaisen kommentit pelin jälkeen.

Mansen urakka jatkuu kahden viikon päästä lauantaina, kun joukkue matkaa Imatralle halli-SM alkuturnaukseen. Samassa lohkossa vastaan asettuvat Hyvinkään Tahko Leidit sekä Lappeenrannan PesäYsit.